Dlaczego branża szkoleniowa stoi ZIELONYMI KOMPETENCJAMI?
Świat stoi w obliczu ekologicznej transformacji – zmiany klimatu, degradacja ekosystemów, utrata bioróżnorodności, które nastąpiły w naszym środowisku na przestrzeni lat, wymusiły na nas wprowadzenie zmian w myśleniu i działaniu. Należy poprawić jakość życia na Ziemi. Problemy ekologiczne mają destrukcyjny wpływ na naszą planetę, stąd od kilku lat wprowadza się szereg działań budujących zrównoważony biznes. Istotną rolę w tym zakresie już odgrywają i będą odgrywać firmy z różnych sektorów gospodarki, które angażują się w rozwijanie miejsc pracy opartych o zielone kompetencje!
Pracownik GREEN JOB
Aby przedsiębiorstwo mogło działać zgodnie z zasadami zielonej gospodarki, niezbędne są kluczowe umiejętności pracowników, którzy będą ambasadorami zielonej transformacji.
Skala tej transformacji jest w głównej mierze zależna od jakości i liczy wykwalifikowanych pracowników posiadających zielone kompetencje i którzy pozytywnie wpłyną na konkurencyjność polskiej gospodarki.
Poza umiejętnościami technicznymi, pracownicy muszą zostać wyposażeni w zestaw umiejętności miękkich, które pozwolą na pełne uczestniczenie w działalności firm i być aktywnym i pożądanym pracownikiem na rynku pracy.
Jedną z takich zmian w środowisku pracowniczym jest zaszczepienie w organizacji „zielonej kultury” , czyli zmiany w sposobie wchodzenia w interakcje ludzi ze sobą i z technologią.
ZESTAW UMIEJETNOŚCI WCHODZĄCYCH W SKŁAD ZIELONYCH KOMPETENCJI
W styczniu 2022r. opublikowano Europejskie ramy kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju GreenComp. Określono w nich cztery grupy związane ze zrównoważonym rozwojem:
1. Urzeczywistnianie wartości dotyczących zrównoważonego rozwoju
- refleksja nad wartością zrównoważonego rozwoju
- wspieranie uczciwości
- propagowanie przyrody
2. Akceptowanie złożonego charakteru zrównoważonego rozwoju
- myślenie systemowe
- myślenie krytyczne
- formułowanie problemów
3. Działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju
- sprawczość polityczna
- wspólne działanie
- indywidualna inicjatywa
4. Wizualizacja zrównoważonej przyszłości
- umiejętność myślenia o przyszłości
- zdolność przystosowania się
- myślenie eksploracyjne
źródło: https://blog.manifestklimatyczny.pl/2023/02/16/zielone-kompetencje-zielone-miejsca-pracy/
Większość zielonych kompetencji, to nic innego jak znane nam już kompetencje przyszłości: myślenie systemowe i krytyczne, formułowanie problemów i ich znajdowanie, inicjowanie działań, elastyczność, współpraca i komunikacja. Wniosek z tego nasuwa się jeden – zielone kompetencje są niezbędne do radzenia sobie z rewolucją cyfrową jak i ekologiczną.
Za co odpowiadają zielone kompetencje?
Zielone kompetencje odpowiadają na potrzeby samodoskonalenia i rozwoju, czyli wyposażanie się w wiedzę proekologiczną, budowanie postaw, które pozwalają żyć i pracować i realizować się w sposób zrównoważony. Założenia wpisane w zielone kompetencje skłaniają do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, dlatego ważna jest inwestycja w zielone kompetencje na poziomie indywidualnym jak i instytucjonalnym.
Zielone kompetencje a potrzeba tworzenia nowych stanowisk pracy
Od 2024r. duże firmy mają obowiązek przygotowania raportów ESG, czyli sprawozdania firmy dotyczącego realizacji działań związanych ze zrównoważonym rozwojem. Raport taki jest przedstawiany interesariuszom (inwestorzy, instytucje finansowe, ubezpieczeniowe, klienci, pracownicy i społeczność lokalna). W związku z tym, będą powoli kształtować się nowe stanowiska pracy, jak:
Audytor energetyczny – stanowisko odpowiedzialne za modernizacje zielonych miejsc pracy, zamiast tworzenia nowych.
Inżynier ds. alternatywnych źródeł energii – który zajmie się nie tylko odnawialnymi źródłami energii ale także, wskaże obszary pozyskania nowych, jak wykorzystanie odpadów do produkcji energii. Taka osoba będzie prowadzić procesy wytwarzania energii w oparciu o możliwości lokalnych gospodarek.
Audytor emisji – zajmie się identyfikacją emisji zanieczyszczeń przez daną firmę,
Księgowy ds. środowiska – zajmie się wyliczaniem kosztów emisji i tworzeniem planów naprawczych oraz księgowanie zielonych działań.
Specjalista ds. recyklingu źródeł OZE – maszyny produkujące źródła OZE, a także same odnawialne źródła energii wymagają z czasem utylizacji. W związku z tym, będą musiały powstać stanowiska pracy zajmujące się np. ponownym wykorzystaniem turbin, paneli fotowoltaicznych czy innych komponentów.
Specjalista ds. zielonej certyfikacji, menadżerowie ESG, eksperci ds. zrównoważonego rozwoju czy liderzy transformacji – to tylko niektóre kluczowe stanowiska pracy. Będzie także rosło zapotrzebowanie na specjalistów rozumiejących wyzwania zawiązane ze zmianą klimatu, np. ekspertów od polityki odpadowej, energetycznej, środowiskowej.
Według raportu „Zielone kompetencje i miejsca pracy w Polsce w perspektywie 2030 roku” Konfederacji Lewiatan, do 2030 roku transformacja energetyczna w Polsce ma doprowadzić do powstania ok. 300 tys. dla pracowników posiadających zielone kompetencje.
Tak naprawdę w każdym sektorze gospodarki, w każdej firmie z czasem zielone kompetencje staną się integralną częścią umiejętności i wykwalifikowania ludzi na przyszłość. Zielone umiejętności mają pomóc w rozumieniu potrzeby ochrony środowiska naturalnego, przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatycznych i pomóc w podjęciu działań mających za zadanie ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, promowania OZE oraz efektywności energetycznej.
We wstępnych założeniach zielone kompetencje skierowane były głównie do:
- przedsiębiorstw energetycznych,
- firm budowlanych i deweloperskich,
- firm produkujących samochody elektryczne lub komponenty związane z zielonym transportem,
- firmy zajmujących się gospodarką odpadami,
- przedsiębiorstw rolniczych.
Dzisiaj zielone miejsca pracy, tworzą firmy, które zwracają uwagę na aspekty ekologiczne swojej działalności i ochronę środowiska nawet na niewielką skalę.
Zasady zrównoważonego rozwoju a działania praktyczne
Ekologiczna firma w praktyce, to przede wszystkim zmiana myślenia i realny wpływ na podejmowane decyzje. Istnieje wiele dobrych praktyk, które wdrożone nawet w mikroprzedsiębiorstwach sprawią, że dokłada się kolejna cegiełka do budowy „zielonej gospodarki”. Wystarczy, że w codzienne nawyki zostanie wdrożonych kilka zasad:
3R – reduce (unikaj), reuse (użyj ponownie), recycle (utylizuj) – nawet w miejscu pracy możemy zadbać o zmniejszenie ilości produkowanych odpadów.
Zmniejszanie śladu węglowego – poprzez dojazdy komunikacją miejską, rowerem, hulajnogą. Firmy zaczynają tworzyć programy ułatwiające dojazd do pracy wspólnym transportem poprzez dopłaty do paliwa.
Oszczędzanie wody i energii – zielone miejsca pracy są zaopatrzone w energooszczędne sprzęty, np. dystrybutory do wody, czujniki światła, pojemniki na segregację śmieci, ekologiczne materiały promocyjne itp.
Działania te w każdej firmie, wymagają zatrudniania ludzi świadomych i ukierunkowanych na działania proekologiczne. Sama świadomość niestety nie wystarczy, stąd konieczna jest edukacja w zakresie zielonych kompetencji i rozwijanie tych obszarów u obecnych pracowników, jak i poszukiwanie nowych, którzy dbają o nabywanie kompetencji przyszłości.
Zielone kompetencje a ideologia społeczna
Zielone kompetencje to także działania na rzecz społeczności w miejscu pracy i chodzi tu przede wszystkim o działaniach ukierunkowanych na poszanowanie równości ludzi, przestrzeganie praw pracowniczych, stwarzanie pracownikom warunków do samorozwoju i poszerzania kompetencji.
Dzisiejszy rynek pracy w Polsce jest jeszcze mało zasobny w pracowników wyposażonych w zielone kompetencje. Warto temat zgłębić i poszerzyć swoje kwalifikacje lub kwalifikacje pracowników wykorzystując do tego możliwości jakie stwarza nam otrzymanie dotacji unijnych do szkoleń. Takie dofinansowanie do szkoleń z zakresu zielonych kompetencji możemy uzyskać np. poprzez Bazę Usług Rozwojowych, gdzie znajduje się szereg szkoleń zawodowych wyposażonych w zielone kompetencje oraz w innych działaniach, gdzie szkolenia zawodowe dodatkowe posiadają specjalnie przygotowane moduły zwiększające świadomość proekologiczną w danej branży, by łatwiej nam było adaptować się do nowych wymagań, potrzeb pracodawców ale także naszej własnej świadomości.
>> Tutaj pobierzesz nasz bezpłatny ebook na temat zielonych kompetencji!
Odkryj ciekawe treści
Dołącz do ponad 5000 subskrybentów naszego newslettera!